HABER
Haşim ZENGİ
EMNİYET, ASAYİŞ, CİNAYET, TECRÜBE..
Sizlere geçtiğimiz günlerde yazdığım yazılarımda Bursa Emniyeti Asayiş bülteninden bilgiler paylaşmıştım. Bu bilgilerin içerisinde en dikkat çekici olanlardan biri de Bursa’da 58 tane Cinayetin olduğu ve tüm olayların aydınlatıldığı bilgisiydi.
Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği’nin Cinayet olayları gibi ciddi ve karmaşık konuları nasıl aydınlattığı üzerinde araştırma yapmanın benim olduğu gibi hepinizinde ilginisini çekeceğini düşünerek bu konuya değinmek istedim.
Bursa Cinayet Büro Amirliği’nin öğrendiğim kadarıyla geçmiş yıllarda da bütün Cinayet olaylarını aydınlattığını, neredeyse aydınlatılamayan olay kalmadığını öğrendim.
Bir şahıs evinin önünde öldürülüyor. Kimse neden öldürüldüğünü bilmiyor, görmüyor, kamera yok, Maktül telefon kullanmıyor,hiç bir yerde irtibatı yok, tamamen bilinmezlerle dolu ama bakıyorsunuz bir kaç gün sürmüyor failler suç aletleriyle birlikte Cinayet Büro Ekiplerince yakalanıyor. Olay aydınlatılınca yıllardır başka ilde yaşayan Bursa İli ile hiç bağı olmayan bir şüpheli olduğu ve İlimize gelip yıllar öncesinden başka bir şehirde husumet yaşadığı şahsı öldürüp gittiği ortaya çıkıyor.
Bir başka olayda radyoculuk yapan şahıs kapısına gelen maskeli bir şahıs tarafından öldürülüyor. Şüpheli altı gün süren amansız araştırmalar neticesi tespit ediliyor ve yakalanıyor.Şüpheli tamamen sıradan bir vatandaş ve telefonu yok.Kimseyle bir husumeti yok . Tamamen aklına eseni yapmış ve kimsenin aklına gelmeyen biri. Ama Cinayet Büro Dedektifleri olayı aydınlatıyor.
Başka bir olayda annesini öldüren şahıs herkesten fazla ağlıyor, annesinin yanıbaşında öz evlat, kimse şüphe bile etmiyor ama yine Cinayet Büro olayı bir kaç gün içinde aydınlatıyor.Şüpheli öz oğlu ve akla gelebilecek neredeyse son insan.
Bu liste böylece uzayıp gidiyor. Olayların aydınlatılma hikayeleri akla hayale gelmez tecrübelerle dolu. Suçlular ne kadar plan yapsalarda Cinayet Büro Amirliğince olaylar birkaç saat ya da birkaç gün içinde aydınlatılıyor…. Hani bir laf vardır ya *_Zor diye bir şey yoktur, imkansız ise biraz zaman alır_** sözü gibi… Maşallah müthiş başarılara imza attıkları görülüyor.
Bu başarının temelinde neyin ya da nelerin yattığını merak edenler için yıllardır Emniyet personeli ile iç içe olan ben şunu söyleyebilirim; burada çalışan Amirlerimizle ve Memurlarıyla işin sırrının yıllardır birikmiş olan deneyimlerinde saklı olduğu apaçık görülüyor. Hepsi yıllardır bu işi yapmalarından dolayı müthiş bir deneyim ve tecrübe birikimine sahip oldukları anlaşılıyor. Galiba işin sırrı da bu.
Cinayet Büroda çalışan tüm personelin her biri bu işte deneyim kazanmış tecrübeli kişiler müthiş deneyim ve hikayelerle dolu. işte bu sebeplerden dolayı
Bursa Emniyetini İl Emniyet Müdürümüz Sayın Tacettin ARSLAN ve Ekibini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.
HaşimZENGİ

%d blogcu bunu beğendi: